Chcesz wiedzieć, jakie są techniki rysowania? Poznaj podstawy i narzędzia!

Techniki rysowania są różne, a artyści zwykle preferują tę jedną, która najlepiej odpowiada ich potrzebom . Na początku możesz rysować na różne sposoby i ustalić, w czym najlepiej się odnajdujesz. Zacznij od wiedzy na temat technik rysowania za pomocą różnych narzędzi. Są ważne, bo z ich pomocą się wyrażasz. Przeczytaj nasz artykuł i udoskonalaj swoje umiejętności plastyczne!
Jakie są narzędzia do rysowania?
Narzędzia do rysunku nie są specjalnie rozbudowane. Każdy sam musi zdecydować, którym najlepiej mu się tworzy. Niektóre gatunki plastyczne lepiej najlepiej łączą się z określonymi narzędziami. Nie ma tu jednak reguł. Ograniczyć może cię tylko twoja ostrożna wyobraźnia. Najczęściej rysuje się:
- ołówkami (grafitowym, metalowym),
- węglem (zwykłym i natłuszczonym),
- pastelami,
- kredkami (woskowymi, olejowymi, akwarelowymi),
- sangwiną.
Jak rysować ołówkami?
Wiesz, że pierwsze ołówki powstały dopiero w XVI w.? Najpierw wynaleziono grafit, potem zaczęto go używać do szkicowania. Dzisiaj jest kilka rodzajów ołówków, różniących się między sobą twardością. Skala twardości jest dwudziestostopniowa. Masz do wyboru ołówki z oznaczeniami H (plus: 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H), HB, F oraz B (plus: 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B). Przy czym ołówki H są twarde (9H najtwardszy), HB i F pośrednie, a te z grupy B — miękkie (9B najbardziej miękki).
Do technik rysowania ołówkiem zaliczamy:
- szrafowanie (kreskowanie) — w zależności od odległości kresek między sobą, możesz zyskać jaśniejsze i ciemniejsze części, które służą cieniowaniu,
- rozmazywanie — to rozcieranie ołówka naniesionego na papier przy pomocy palca, szmatki czy chusteczki — stosuje się często przy tworzeniu efektu mgły,
- kratkowanie — polega na nanoszeniu kratek i budowanie za ich pomocą kształtów i cieni,
- ruchy koliste — rysowanie okrężne, najlepiej przydaje się w nim ołówek B, bo umożliwia tworzenie większej ilości odcieni, aż do czarnego.
Szkicowanie ołówkiem może być skomplikowane. Dlatego dobrze jest skorzystać z kursu rysowania, by opanować podstawy i dzięki temu szybciej się rozwijać. Bez kluczowej wiedzy będziesz robić błędy, które na pewno nie wprawią cię zadowolenie.
W czym tkwi podobieństwo techniki rysowania węglem do rysowania ołówkiem?
Tutaj, podobnie jak przy technice rysowania ołówkiem, ważna jest miękkość węgla. Im bardziej miękki, tym ciemniejszy odcień uzyskasz. Twardy węgiel umożliwia tworzenie cieńszych kresek, a miękki — szerokie zamachnięcia, przypominające posługiwanie się pędzlem. Węgiel się rozciera za pomocą wiszerów. Węgiel drzewny natłuszczony jest w jakimś stopniu odporny na ścieranie po zaschnięciu. Węgiel świetnie nadaje się do tworzenia portretów.
Jak posługiwać się pastelami?
Technika rysowania pastelami została spopularyzowana przez impresjonistów. Grubość i intensywność barw uzyskuje się przez stopień nacisku na papier. Jak posługiwać się pastelami? Możesz wykonywać mniejsze lub większe kółeczka. Czubek posłuży ci do robienia kresek, a szeroka część pasteli do robienia i rozmazywania smug.
Co warto wiedzieć o technikach rysowania kredkami?
Techniki rysowania kredkami są różne. Generalnie polegają na nanoszeniu jednej barwy na drugą i rozmazywaniu. Możesz to zrobić przy użyciu:
- palca,
- bezbarwnego ołówka,
- wiszera,
- rozpuszczalników na bazie alkoholu (użyj pędzelka albo patyczka do uszu),
- oliwki wykorzystywanej w kosmetyce.
Poza tym ważny jest nacisk — mocniejszy daje intensywniejszy kolor. Sposób posługiwania się kredkami jest analogiczny do ołówków. Możesz kreskować, robić kółka, kratkować i kropkować. Rysunek kredkami dobrze jest poprzedzić szkicowaniem ołówkiem. Warto wiedzieć, że kredki stanowią dobrą bazę pod akwarele, bo w odróżnieniu od ołówków nie są tak widoczne.
Czy techniki rysowania sangwiną są trudne do opanowania?
Sangwina przypomina nieco węgiel. Jest jednak bardziej wytrzymała i ma krwisty odcień. W epoce Renesansu bardzo lubił się nią posługiwać Leonardo da Vinci. Używa się jej tak jak węgla. Co ważne, rysunki wykonane przy użyciu obu tych narzędzi trzeba utrwalać specjalną substancją — fiksatywą — by zachowały trwałość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Młodzi-Zdolni. Śląska szkoła rysunku, kurs rysunku na architekturę
Rysunek - nauka woj. śląskie40-052 Katowice, Głowackiego 6
-
G.P. Projekt. Żebrowski P.
Rysunek - nauka woj. zachodniopomorskie78-600 Wałcz, al. Zdobywców Wału Pomorskiego 57 lok. 1