Co oznaczają znaki drogowe? Sprawdź podział

Co oznaczają znaki drogowe? Sprawdź podział

Znaki drogowe informują drogowców o zasadach panujących na różnych odcinkach drogi. Służą bezpieczeństwu i mają zapobiegać kolizjom i wypadkom w ruchu ulicznym. Powinien je znać każdy kierowca. Niestety jest ich dużo do zapamiętania. Samych podziałów znaków drogowych jest kilka. Przygotowujesz się do testu na prawko? A może chcesz odświeżyć pamięć? Poznaj podstawowe informacje w tym temacie.

Jakie są znaki drogowe?

Znaki drogowe umieszczane są po obu stronach drogi, nad drogą lub na samej jezdni. I tutaj pojawia się pierwszy podział: na znaki drogowe pionowe i poziome. Pionowe to, które widnieją powyżej ulicy (w tym sygnalizacje świetlne), a poziome znajdują się bezpośrednio na jej nawierzchni. To na przykład pasy, linie (ciągłe, przerywane itd.) napisy i strzałki namalowane białą farbą lub żółtą — w przypadku prac drogowych.

Wyróżnia się też inne rodzaje znaków drogowych:

  • ostrzegawcze,
  • nakazu,
  • zakazu,
  • informacyjne,
  • z nazwą wsi bądź miasta,
  • z oznaczeniem kierunków.

Warto też wiedzieć, że znaki podzielone są również na klasy. I tak, znaki ostrzegawcze to klasa A, zakazu — B, nakazu — C, informacyjne — D. Poznasz je lepiej na zajęciach teoretycznych podczas kursu nauki jazdy.

Jak odczytywać znaki drogowe?

Wymieniliśmy rodzaje, ale jakie jest znaczenie znaków drogowych? Od początku. Znaki drogowe ostrzegawcze mają formę trójkąta w żółtym kolorze, z czerwoną obwódką i symbolem w środku. Informują kierowców o ewentualnych niebezpieczeństwach, np. dzikich zwierzętach (częste na szosach pośród lasów) czy pobliskich torach kolejowych. Znaki drogowe nakazu wskazują, jak przebiega kierunek jazdy, kiedy musisz skręcić albo kto może poruszać się na danym odcinku (samochody, rowery, piesi). Są okrągłe, niebieskie z białymi symbolami.

Znaki drogowe zakazu oznaczają, że dany ruch jest zakazany. Nie możesz skręcić w daną uliczkę, zaparkować w określonym miejscu, zawrócić, wyprzedzić albo musisz się zatrzymać z powodu kontroli celnej i granicznej. Te znaki są okrągłe, mają czerwone obramowanie, w środku są białe lub niebieskie i mają czarne symbole. Z kolei znaki drogowe informacyjne są prostokątne, niebieskie, z piktogramem w kolorze białym bądź czarnym (np. znak informujący o przejściu dla pieszych).

Podstawowe znaki drogowe to również te określające zbliżanie się do miast. Występują w kształcie prostokąta, z zielonym lub niebieskim tłem. Napisy są białe. Znajdziesz je chociażby na autostradach. Oznakowanie atrakcji turystycznych ma podobną formę, ale obramowanie jest brązowe, napisy są w tym samym kolorze, a tło jest białe. Podczas jazdy samochodem lub autobusem, postaraj się je zaobserwować. Zastanawiasz się, ile jest znaków drogowych w Polsce? Kiedyś było ich niewiele, ale dzisiaj mamy ich ponad 400. To sporo, jednak nie ma się co martwić. W miarę jeżdżenia, same utrwalą ci się w głowie.

Jaka jest hierarchia znaków drogowych?

Znajomość hierarchii w ruchu drogowym to podstawa. Musisz wiedzieć, że pierwszeństwo zawsze ma ten, kto kieruje ruchem: policjant albo pracownik drogowy. W przypadku sygnalizacji świetlnej, jest ona ważniejsza niż znaki drogowe (co nie znaczy, że masz je ignorować!). Poza światłami, zasady wyznaczają znaki. A co jeśli brak oznakowania? Na skrzyżowaniach panuje reguła pierwszeństwa dla pojazdów, które nadjeżdżają z prawej strony.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy