Co robić, by nauka języka była skuteczna?

Co robić, by nauka języka była skuteczna?

Nauka języka jest ważnym elementem dzisiejszej edukacji i rozwoju. Korzyści ze znajomości języków obcych jest wiele. Dobrze jest opanować w stopniu biegłym choć jeden z nich. Kompetencje językowe są świetnie opłacane przez pracodawców. Przydają się też bardzo podczas urlopów i umożliwiają poznanie innych kultur. Co może pomóc ci w nauce języka? Zobacz już teraz dalszą część artykułu.

Od czego zacząć naukę języka?

Najlepiej od odpowiedniego nastawienia. Chcesz się nauczyć mówić po hiszpańsku? To musisz być gotowy na codzienną edukację. Nie oznacza to jednak ślęczenia nad podręcznikiem i odtwarzanie płyt z nagraniami. Otocz się językiem obcym. Jeśli gotujesz, sprzątasz, włącz jakiś wykład lub podcast w języku, którego się uczysz. W ten sposób osłuchasz się dobrze z obcą mową i akcentem. Pomyśl tylko, język polski towarzyszy ci na co dzień. Mówisz po polsku i słuchasz po polsku. Przestaw się trochę!

W tym celu dobrze jest zmienić język w telefonie i komputerze. Jednak wtedy musisz znać podstawy języka: gramatykę, podstawowe słownictwo. Potraktuj więc to jako następny etap nauki. Możesz zrobić fiszki i porozlepiać je w całym domu. Stół odtąd będzie się więc nazywać „table”, a zasłona — „curtain” (jeśli uczysz się angielskiego). Zaplanuj czas na naukę języka. Wykorzystuj wszystkie formy nauki, czyli pisanie, czytanie, ale przede wszystkim słuchanie i mówienie. To ostatnie jest szczególnie ważne. Powtarzaj na głos zdania, naucz się opowiadać o sobie. Słów ucz się poprzez używanie ich w zdaniach, nie kując ich na pamięć.

Samodzielna nauka języka czy na kursie grupowym?

Tak naprawdę najlepiej, by obie opcje były ze sobą połączone. Jeśli dopiero zapoznajesz się z obcym językiem, może być ci trudno zorientować się w jego różnych niuansach. Nauczyciel pomoże zrozumieć ci gramatykę i poprawi twoją wymowę oraz akcent. Dzięki temu szybciej przejdziesz do kolejnego etapu nauki języka i wyeliminujesz błędy już na początku. Często zdarza się, że przyswojone błędy wchodzą w nawyk, a potem trudno jest się ich oduczyć.

Jeśli uczysz się od zera, kurs języka obcego będzie dla ciebie bardzo pomocny. Weź pod uwagę to, że możesz szkolić się w grupie. Ma to swoje zalety. Rozmawiasz z innymi w obcym języku, tym samym nabierając płynności i pewności siebie. Grupa może też służyć ci wsparciem. To okazja do tego, by znaleźć partnera do rozmowy w języku obcym poza szkołą językową. Możesz wybrać opcję kursu z native speakerem. To ambitne wyjście, ale skuteczne.

Kurs to nie wszystko. Jest ważny, ale istotna jest też samodzielna nauka języka obcego. Czyli uczysz się także wtedy, kiedy nie masz zajęć w szkole. Jeśli nie będziesz używać języka, robić ćwiczeń i oswajać się ze słuchaniem, to jak chcesz się go szybko nauczyć? Przydatne są aplikacje do nauki języków. Jest ich wiele, a ich zaletą jest to, że często mają atrakcyjną formę. Dzięki sztucznej inteligencji, aplikacja rozpoznaje mowę, możesz więc wypowiadać pełne zdania i sprawdzać, czy robisz to właściwie. Masz też dostęp do testów.

Możesz też skorzystać z indywidualnej nauki języka pod okiem nauczyciela, jeśli nie chcesz pracować w grupie. Zdarza się, że poziom jest zaniżany, a uwaga nie jest po równo rozdzielona. Inna propozycja to nauka języka online. Sprawdzi się, jeśli masz niełatwy dojazd do szkoły językowej lub chcesz oszczędzić czas.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy