Co to jest MBA i czy warto?

Co to jest MBA i czy warto?

Jeszcze parę lat temu wiele osób nie wiedziało, co dokładnie oznacza skrót MBA. Obecnie jest to jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów przez biznesmenów, liderów oraz kierowników. Studia umożliwiają studentom zdobycie szczegółowej wiedzy biznesowej, która jest niezwykle ceniona przez pracodawców. Na czym polegają studia MBA i czy warto się na nie zapisać?

Czym są studia MBA?

MBA to skrót z języka angielskiego ,,Master of Business Administration”. Studia podyplomowe MBA trwają zazwyczaj od roku do dwóch lat w trybie zaocznym. Kandydat na studia musi posiadać wyższe wykształcenie oraz odpowiednio długi życiorys zawodowy. Tego rodzaju szkoły biznesu polecane są przede wszystkim dla ludzi będących na kierowniczych stanowiskach oraz osób zarządzających średnimi i dużymi przedsiębiorstwami.

Studia MBA zapewniają studentom wysoki poziom nauczania, możliwość wzięcia udziału w międzynarodowych projektach oraz dostęp do specjalistycznej wiedzy na temat zarządzania biznesem. Na studiach wykładane są przedmioty związane z rachunkowością, prawem i zarządzaniem.

Program studiów MBA przewiduje także rozwijanie praktycznych umiejętności. Studenci uczą się prowadzenia negocjacji, efektywnego kierowania zespołem oraz kształtowania postaw liderskich. Poza tym studia mają na celu przygotowanie kandydatów do zaistnienia na rynku polskim oraz zagranicznym.

Dla kogo są przeznaczone studia MBA?

Kto najczęściej zapisuje się na studia MBA? Na studia decydują się przede wszystkim ludzie ambitni, którzy chcą rozwijać karierę zawodową i powiększyć  swoje zarobki w przyszłości. Tacy studenci są najczęściej bardzo pracowici i z zapałem dążą do uzyskania zamierzonego celu.   

Rzadziej studia MBA wybierają ludzie tuż po uzyskaniu dyplomu licencjata czy magistra. Zazwyczaj tacy młodzi absolwenci dopiero zaczynają budować swoje doświadczenie zawodowe i nie chcą znów rozpoczynać nauki od początku.

Bardzo często zdarza się, że studentami MBA zostają ludzie, którzy pracują już na stanowiskach menedżerskich. Zapisują się na studia, bo chcą pogłębić swoją dotychczasową wiedzę i podnieść kwalifikacje. Nierzadko są to także ludzie, którzy kierują własnym przedsiębiorstwem i chcą zdobyć istotne informacje na temat finansów, marketingu czy księgowości. Osoby po skończonych studiach MBA nie mają zazwyczaj problemów z natychmiastowym znalezieniem dobrej pracy na wysokim stanowisku.

Ile kosztują studia MBA?

MBA to specjalistyczny kierunek studiów przeznaczony dla ludzi biznesu. Oznacza to, że takie studia są drogie, ale mają za to bardzo efektywny poziom nauczania. Obecnie średni ich koszt wynosi około 29 tys. zł. W Polsce najdroższe programy MBA mogą kosztować nawet 86 tys. zł. Owszem, znajdziemy tańsze oferty studiów, które kosztują około 4 tys. zł, lecz poziom nauczania na takiej uczelni może być o wiele słabszy.

Najwięcej uczelni MBA znajduje się w województwie mazowieckim. Na tym terenie możemy wybierać spośród dwudziestu różnych ofert studiów. Nieco mniej propozycji studiów znajdziemy w województwie wielkopolskim. Tamte uczelnie oferują dziesięć programów MBA do wyboru.

Cena MBA zależy więc w dużej mierze nie tylko do jakości oferty, ale także renomy uczelni, która dany program realizuje. Przed wyborem właściwej szkoły należy sprawdzić, czy biorąc udział w programie MBA, będziemy mieć kontakt z ludźmi biznesu z całego świata, czy tylko z Polski. Dlatego wcześniej należy dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego programu studiów i nastawić się na większe koszty, które z pewnością zwrócą nam się w przyszłości.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy