Co warto wiedzieć o kwalifikacji wstępnej?

Kwalifikacja wstępna to rodzaj szkolenia, który dotyczy większości kandydatów na stanowisko kierowcy zawodowego. Mogą przybierać zróżnicowaną formę i w zależności od wybranego rodzaju czas ich trwania jest różny. Szkolenia tego typu oferują wyspecjalizowane ośrodki jazdy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat i czy warto udać się na taki kurs?
Kwalifikacja wstępna – szczegóły
Wymóg uczestniczenia w kwalifikacji wstępnej nakładają na przyszłych kierowców zawodowych odpowiednie przepisy prawa. Konkretnie chodzi o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 lipca 2008 r. w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy.
Kurs tego typu przyjmuje cztery różne formy. Mowa o szkoleniu początkowym, który dzieli się na:
kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy lub osób,
kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej na przewóz rzeczy lub osób.
Dodatkowo wyróżnia się także kursy uzupełniające, na które składają się:
kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej na przewóz rzeczy lub osób,
kurs wstępnej uzupełniającej przyspieszonej na przewóz rzeczy lub osób.
Wybór odpowiedniej jest uwarunkowany takimi czynnikami jak odbyte wcześniej szkolenie z tego zakresu czy też data uzyskania prawa jazdy.
Czy kwalifikacja wstępna jest dla wszystkich kierowców zawodowych?
Warto wiedzieć, że kwalifikacja wstępna nie obowiązuje wszystkich zawodowych kierowców. Nie muszą jej przechodzić ci z nich, którzy dysponują prawem jazdy kategorii C lub D. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by co jakiś czas odbywać dodatkowe szkolenie trwające łącznie 35 godzin.
Jak wygląda kwalifikacja wstępna w szkole jazdy?
Kursy tego typu w renomowanych szkołach jazdy są prowadzone przez najbardziej doświadczonych instruktorów o odpowiednich kwalifikacjach.
Dobrze, jeśli już na samym początku kursant wie, czego spodziewać się podczas kwalifikacji wstępnej. Dlatego na przykład na stronie Ośrodka Szkolenia Kierowców „Ogniwo” wyszczególniono dokładny zakres tematyczny i czas trwania modułów szkolenia okresowego.
Zwracaj również uwagę na to, jakie doświadczenie w przeprowadzaniu kwalifikacji wstępnej ma wybrany ośrodek. Na przykład wspomniana firma „Ogniwo” należy do prekursorów tego typu szkoleń. W swojej siedzibie organizowali oni pierwsze egzaminy w województwie lubuskim.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana