Materiał Partnera

Czego można się nauczyć na studiach informatycznych?

Czego można się nauczyć na studiach informatycznych?

Wybór kierunku studiów to poważna decyzja, która często wpływa na ścieżkę rozwoju kariery zawodowej. Tak jest między innymi w przypadku studiów informatycznych – obecnie należą one do najchętniej wybieranych kierunków. Czego można nauczyć się w ich trakcie i czy są to studia dla każdego? Jakie perspektywy zawodowe powstają przed absolwentami i czy warto dołączyć do ich rosnącego grona? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Czego uczą się studenci informatyki?

Informatyka to dziedzina nauk ścisłych, skupiona wokół szerokiego tematu przetwarzania informacji. Kierunki studiów związane z informatyką, np. edukacja techniczno-informatyczna obejmują takie zagadnienia jak:

  • programowanie w różnych językach programowania,
  • budowanie i obsługa systemów baz danych,
  • tworzenie i konfigurowanie sieci komputerowych, konfigurowanie usług sieciowych,
  • bezpieczeństwo systemów informatycznych,
  • zarządzanie projektami IT,
  • automatyka,
  • korzystanie z dokumentacji produktów IT,

Edukacja techniczno-informatyczna to jeden z kierunków oferowanych przez Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą. Studia inżynierskie trwają siedem semestrów.

Czy informatykę może studiować każdy?

W dzisiejszych czasach powszechnie reklamowane są szkoły i kursy programowania – kreowany przekaz sugeruje, że specjalistą w tej dziedzinie może zostać każdy. Niestety, tak nie jest. Informatyka jako kierunek studiów jest bardzo wymagająca – kandydaci na programistów powinni wykazywać się przede wszystkim umiejętnością logicznego myślenia, wysoką skrupulatnością oraz kreatywnością umożliwiającą opracowanie nietypowych rozwiązań dla różnych problemów. Niezbędne jest również stałe poszerzanie i aktualizowanie stanu swojej wiedzy, gdyż techniki informacyjne zmieniają się bardzo dynamicznie – zawodowy programista po ukończeniu studiów powinien dokształcać się na własną rękę, a to wymaga dużego zaangażowania w rozwój.

Czy warto zdecydować się na informatykę?

Dla osób, które spełniają powyższe wymagania edukacja techniczno-informatyczna oraz inne kierunki związane z informatyką otwierają bardzo wiele możliwości zawodowych. Jeszcze w trakcie trwania nauki studenci mogą znaleźć atrakcyjną pracę w wielu firmach, absolwenci zaś mogą zatrudniać się m.in. w charakterze programistów, administratorów sieci, projektantów oprogramowania, grafików czy testerów. Co ważne, zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowanych inżynierów-informatyków systematycznie rośnie, dlatego znalezienie dobrze płatnej pracy nie stanowi dużego problemu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy