Czy szkoła rodzenia jest dla każdego?

Czy szkoła rodzenia jest dla każdego?

Szkoła rodzenia powstała z myślą o przyszłych matkach. Specjaliści dzielą się w niej swoją wiedzą z kobietami i ich partnerami, by oboje przygotować na dzień porodu i późniejszą opiekę na dzieckiem. Podczas kursu mogą przyswoić sobie wiele cennej teorii, ale też nauczyć się praktycznych czynności. Czego powinniście dowiedzieć się w szkole rodzenia? I dlaczego warto się do niej zapisać?

Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?

Szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa dla kobiet w ciąży, ale uczęszczanie do niej jest wymagane w przypadku mężczyzn, którzy chcieliby uczestniczyć w porodzie. W szkole rodzenia możesz nauczyć się naprawdę wiele. Niestety nie każdy może brać w niej udział. O tym decyduje lekarz prowadzący. Jeżeli uzna, że pacjentka musi dużo leżeć lub jej odporność jest zagrożona, pozostaje jej jeszcze szkoła rodzenia online. W innym przypadku, może korzystać też z samych lekcji teoretycznych.

Kiedy do szkoły rodzenia?

Szkoła rodzenia powinna być ukończona przez przyszłą matkę minimum 4 tygodnie przed planowanym porodem. Zapisy zbierane są najpóźniej w 30. tygodniu ciąży. Jesteś obsypywana zewsząd poradami od rodziny i znajomych? Nie sugeruj się nimi zbytnio. Każdy człowiek jest inny, różne są sytuacje i czasy też się zmieniają. Dobrze jest wziąć to pod uwagę i zweryfikować swoją wiedzę w szkole rodzenia. Pod czujnym okiem wykwalifikowanych specjalistów nauczysz się, jak sobie radzić w czasie porodu i po nim.

Dla mężczyzn to szczególnie przydatne. Budowanie przez nich relacji z dzieckiem jest inne niż w przypadku kobiet. Warto zacząć się z tym oswajać wcześniej. Zajęcia nie sprowadzają się do zmieniania pieluch sztucznym bobasom. Zostajesz wyposażony w ogromną dawkę wiedzy. Mężczyźni mogą dzięki niej lepiej zrozumieć swoje partnerki. Korzyści są obopólne.

Czego możesz dowiedzieć się w szkole rodzenia?

Lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, położne, ratownicy medyczni i inni są do twojej dyspozycji podczas zajęć w szkole rodzenia. Możesz zadać im wszelkie dręczące cię pytania i dowiedzieć się tego, co cię interesuje. Są pewne tematy, które powinny być podjęte podczas takiego kursu. Przede wszystkim:

  • jak dbać o siebie w ciąży i podczas połogu,
  • jakie dolegliwości należy skonsultować z lekarzem,
  • co ćwiczyć w ciąży, by pozostać zdrową,
  • skąd wiedzieć, że poród się zaczął,
  • jak sobie radzić z bólem w czasie porodu,
  • jak ojciec dziecka może wesprzeć partnerkę podczas porodu,
  • jak sobie dać radę z silnymi emocjami w związku z porodem,
  • do jakich komplikacji może dojść i co wtedy robić,
  • co musi się znaleźć w wyprawce dla maluszka,
  • jak właściwie zaopiekować się maleństwem.

Ile kosztuje szkoła rodzenia?

Ceny uczestnictwa w grupowej szkole rodzenia wynoszą kilkaset złotych. Lekcje indywidualne mogą kosztować nawet 2000 zł. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na ten wydatek, ale wiesz, że chcesz uczęszczać na kurs, rozważ darmowe szkoły rodzenia, które finansuje NFZ lub samorządy w twojej okolicy. Bezpłatne materiały do nauki znajdziesz też w Internecie. Choć to nie to samo, co uczestnictwo w lekcjach prowadzonych przez doświadczonych fachowców. Które są dodatkowo okazją do tego, by poznać inne matki, zawiązać relacje i okazać sobie wzajemne wsparcie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy