Czym różni się kurs niemieckiego dla lekarzy od standardowego kursu?
W medycynie doskonała znajomość języka jest kluczowa do wykonywania zawodu. Ważny jest nie tylko swobodny przepływ informacji między lekarzem a pacjentem, ale też między personelem medycznym. Dlatego też wielu lekarzy, którzy decydują się na pracę za granicą, rozpoczynają swoje przygotowania od nauki specjalistycznego języka i medycznej terminologii. Czym się kierować poszukując kursu języka obcego dla lekarzy?
Specjalistyczne kursy językowe, czyli jakie?
Aby móc kontynuować naukę, odbyć staż czy starać się o pracę lekarza za granicą, zwykły kurs języka obcego okazuje się niewystarczający. Zasadniczo można na nich zdobyć wiedzę i umiejętności pozwalające na posługiwanie się językiem obcym na poziomie C1, jednak poziom ten nie obejmuje słownictwa medycznego. Studenci medycyny, lekarze, diagnostycy laboratoryjni, ratownicy medyczni czy farmaceuci powinni uczęszczać na kursy konstruowane specjalnie z myślą o przedstawicielach zawodów medycznych.
Przeczytaj również: Dla kogo są weekendowe kursy angielskiego?
Centra szkoleniowe, takie jak np. Kastel&Germany, konstruują swoje kursy w oparciu kontekstu medyczno-klinicznego. Cechują się one dużym naciskiem zarówno na teorię, jak i na praktykę, aby zapewnić kursantom swobodne komunikowanie się podczas wykonywania swojej pracy. Co ważne, terminologię medyczną trzeba nie tylko dobrze znać, ale i rozumieć, by móc umiejętnie się nią posługiwać, dlatego też forma kursów językowych dla pracowników medycznych różni się od kursów standardowych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kurs języka obcego w kontekście medycznym?
Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Kurs powinien odpowiadać wymogom, jakie obowiązują w wybranym kraju. To się ściśle wiąże z koniecznością zdawania specjalistycznego egzaminu językowego, jak np. egzamin FSP, IELTS czy OET. Pozytywny wynik takiego egzaminu jest niezbędny, aby móc podjąć pracę za granicą, dlatego warto wybrać kurs, który jest przystosowany do konkretnego egzaminu. Ważny jest również czas przeznaczony na ukończenie kursu.
Co więcej, niektóre ośrodki, które prowadzą kursy językowe dla medyków, oferują również szereg innych usług przydatnych w pracy za granicą. Można liczyć m.in. na symulacje egzaminów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, tłumaczenie niezbędnych dokumentów czy konsultacje dotyczące organizacji językowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana