Materiał Partnera

Jak uzyskać licencję pilota śmigłowca?

Jak uzyskać licencję pilota śmigłowca?

Wykonywanie lotów każdym statkiem powietrznym ze względu na rozbudowane przepisy dotyczące bezpieczeństwa wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. W przypadku śmigłowców w grę może wchodzić zdobycie licencji pilota turystycznego, który może brać udział w lotach niekomercyjnych albo pilota zawodowego lub liniowego, co wiąże się z możliwością obsługiwania lotów komercyjnych.

Co jest potrzebne do pilotowania śmigłowca?

Latanie może być traktowane jako wciągająca pasja, ale także wygodny i bezpieczny sposób przemieszczania się, zwłaszcza w przypadku zajmowania się działalnością wymagającą dużej mobilności. Rozwiązaniem dla osób dysponujących odpowiednimi środkami finansowymi będzie w obu tych przypadkach zakup używanego śmigłowca, który pozwoli na wykonywanie lotów o dowolnym charakterze. Niezbędne okaże się również zdobycie wymaganych uprawnień. Muszą one obejmować zarówno właściwą klasę statku powietrznego, jak i jego typ. Licencja pilota śmigłowca, będzie więc połączona z różnymi rodzajami maszyn, na które kandydat zdobył uprawnienia. Szkolenia organizują zarówno aerokluby, jak i firmy prywatne.

Rodzaje licencji śmigłowcowych

Najłatwiej dostępną licencją pozwalającą na loty śmigłowcem jest licencja pilota rekreacyjnego śmigłowcowego LAPL(H), która pozwala na obsługę lekkich śmigłowców jednosilnikowych o masie nieprzekraczającej 2 ton – w tym popularnych modeli Robinson R22, R44 i R66, a także Bell 206 i 505. Ten typ licencji wiąże się z nieco niższymi wymogami co do czasu szkolenia, odnawiania uprawnień oraz częstotliwości powtarzania badań lekarskich. Licencją pozwalającą na obsługę śmigłowców bez ograniczeń co do masy i ilości silników jest PPL(H). Wymaga ona ukończenia szkolenia w wymiarze 45 h, w tym 25 h szkolenia w locie z instruktorem oraz 10 h lotu samodzielnego. Wymiar szkolenia teoretycznego będzie jednak taki sam jak w przypadku szkolenia LAPL(H). Dla osób, które chciałyby związać swoją karierę zawodową z pilotowaniem śmigłowca, przeznaczone są uprawnienia CPL(H). Łączy się to jednak ze znacznie zwiększoną liczbą godzin szkolenia praktycznego – będzie to przynajmniej 135 h – oraz teoretycznego, gdzie w grę wchodzi co najmniej 350 h.

Warto pamiętać, że posiadanie licencji pilota nie zwalnia z obowiązku korzystania z usług pozwalających na utrzymanie maszyny w stanie technicznym umożliwiającym wykonywanie lotów. Zadania takie realizuje m.in. firma HeliMax, dysponująca możliwością zajmowania się śmigłowcami Bell – 206, 407, 427, 429, 505 oraz Robinson – R44 i R66.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy