Jak wygląda kurs na wózek widłowy?
Obecnie – w dobie kryzysu – coraz więcej osób przekwalifikowuje się na lepiej płatne zawody. Umiejętność obsługi wózka widłowego może zapewnić stabilną pracę w większości branż, związanych z produkcją, magazynowaniem. Operatorzy wózków widłowych są potrzebni także w mniejszych przedsiębiorstwach. Dlaczego warto ukończyć kurs na wózek widłowy? Jak przebiega całe szkolenie?
Na czym dokładnie polega kurs na wózek widłowy?
Kurs na wózek widłowy ma ważne zadanie – przygotować uczestnika do egzaminu państwowego UDT. Szkolenie trwa przepisowo 35 godzin, z czego 25 godzin jest przeznaczonych na część teoretyczną. Podczas niej kursanci poznają budowę wózków widłowych, zasady BHP i przepisy, ogólne postępowanie w kryzysowych sytuacjach. Otrzymują oni materiały naukowe, które mają pomóc w przygotowaniu do egzaminu.
Przeczytaj również: Co obejmuje kurs operatora ścianki wspinaczkowej?
Praktyka to 10 godzin – jak pokazuje doświadczenie zadowolonych uczestników, to wystarczający okres. Jeśli kursant nie będzie czuł się pewnie po zajęciach praktycznych, może wykupić dodatkowe godziny.
Przeczytaj również: Rodzaje uprawnień na wózki widłowe
Przygotowywaniem kursów na wózki widłowe i różne maszyny budowlane zajmuje się Ośrodek Szkolenia „Kwiecińscy”.
Jak przebiega egzamin na operatora wózka widłowego?
Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Podczas pierwszej części potencjalni operatorzy wózków widłowych otrzymują 5 pytań, które nawiązują do wiedzy ogólnej i specjalistycznej na temat wózków transportowych. Aby zdać część teoretyczną, każdy egzaminowany musi udzielić co najmniej 3 poprawne odpowiedzi.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o szkoleniach Kobido?
Praktyczna część egzaminu, zwieńczającego kurs na wózki widłowe, sprawdza umiejętności przyszłego operatora. Osoby egzaminowane wykonują różne manewry, jakich nauczyli się podczas szkolenia. Przykładowe zabiegi to podnoszenie i opuszczenie przedmiotów (przy pomocy wideł), jazda między pachołkami, transport materiałów.
Kursy na wózki widłowe – dlaczego warto?
Dobry pracownik to elastyczny pracownik, który potrafi szybko dostosować się do panujących warunków na gruncie zawodowym. Nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji jest niezwykle ważne – zazwyczaj ambicja świadczy dobrze o pracowniku w oczach pracodawców.
Wiele ludzi – szczególnie te osoby, które pracują w halach produkcyjnych i magazynach – decyduje się przebrnąć przez kurs na wózek widłowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana