Artykuł sponsorowany

Jak wygląda system oceniania w szkole pod żaglami?

Jak wygląda system oceniania w szkole pod żaglami?

Wychowanie młodzieży to obecnie wyjątkowo trudne wyzwanie, któremu muszą podołać nie tylko rodzice, ale także nauczyciele. W celu wpajania podstawowych wartości oraz uczenia młodych ludzi odpowiedzialności i samodzielności realizowany jest projekt o nazwie „Szkoła pod żaglami”, który łączy żeglowanie z nauką szkolną. Nauka w „Szkole pod żaglami” odbywa się na statku podczas miesięcznego rejsu m.in. po Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim.

Czym jest „Szkoła pod żaglami”?

W Polsce szkoły pod żaglami mają kilkudziesięcioletnią tradycję. Projekty realizowane pod tą nazwą są kierowane do młodzieży szkolnej w różnym wieku i mają na celu morskie wychowanie nastolatków, którzy pod okiem doświadczonych Kapitanów i Oficerów oraz swojego wychowawcy realizują podstawę programową, a także wykonują obowiązki na jachcie.

Obecnie w Polsce realizowanych jest kilka projektów z cyklu „Szkoła pod Żaglami”. Młodzież wraz ze swoim nauczycielem może wziąć udział np. w pełnomorskich rejsach, które są organizowane przez firmę Yacht Solution ze Szczecina. Ideą projektu jest rozbudzenie w dorastającej młodzieży ciekawości świata, a także wpojenie uniwersalnych wartości. Przebywanie na jachcie uczy odpowiedzialności, współpracy w grupie, otwartości na potrzeby innych, a także pozwala mierzyć się z własnymi słabościami.

W czasach wirtualnej rzeczywistości, w której żyje większość młodych ludzi, wylogowanie się do życia i uczestniczenie w miesięcznym rejsie jachtem, jest wyjątkową okazją do zdobywania nowych doświadczeń i przezwyciężania słabości w realnym świecie. Co więcej, „Szkoła pod żaglami” ma na celu łączenie codziennej nauki szkolnej ze zwiedzaniem miast portowych oraz doskonaleniem m.in. zdolności językowych.

Jaki system oceniania stosowany jest w „Szkole pod żaglami”?

Z grupą uczniów w rejs pełnomorski wypływa ich nauczyciel szkolny, który odpowiedzialny jest za realizowanie podstawy programowej. Rejsy komercyjne w ramach projektu „Szkoła pod żaglami” nie uwzględniają zmiany systemu oceniania młodzieży. Istotną kwestią jest odpowiednia organizacja zajęć, dzięki której młodzież może przyswajać wiedzę zgodnie z podstawą programową oraz realizować powierzone jej zadania na jachcie, uczestnicząc w niezbędnych pracach, które pozwalają zdobyć cenne umiejętności żeglarskie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy