Materiał Partnera

Jakie kursy i szkolenia muszą odbyć osoby, które chcą zawodowo pracować w transporcie?

Jakie kursy i szkolenia muszą odbyć osoby, które chcą zawodowo pracować w transporcie?

Branża transportowa cieszy się dużym zainteresowaniem kierowców. Nie każdy jednak wie, jakie kursy i szkolenia muszą odbyć osoby, które chcą zawodowo pracować w transporcie. Przepisy, regulujące te kwestie, ulegały zmianom po 2009 roku i dlatego warto zapoznać się z wymogami, aby być dobrze przygotowanym do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.

W jaki sposób można zostać kierowcą zawodowym?

Praca w transporcie jest ciekawa i przynosi satysfakcjonujące zarobki. Nie wystarczy jednak lubić jazdę samochodem i cieszyć się dobrym zdrowiem, żeby zostać kierowcą autobusu czy tira. Konieczne jest zdobycie określonych uprawnień, poprzez odbycie kursów i szkoleń dla kierowców zawodowych, w certyfikowanych szkołach jazdy, takich jak OSK Auto-Test w Krakowie.

Ponieważ przepisy regulujące branżę transportu zmieniają się co pewien czas, wskazana jest też regularna aktualizacja wiedzy na temat wymogów stawianych kierowcom. Dlatego zainteresowani kursami powinni odnotować, że od kwietnia 2022 roku obowiązują nowe zasady uzyskania uprawnień kierowcy zawodowego. Ustawa z dnia 14 października 2021 r. wprowadza także dokumenty dodatkowe, wymagane do pracy w zawodzie, m.in. profil kierowcy zawodowego. Niezależnie od tego, konieczne jest posiadanie prawa jazdy z kodem kierowcy zawodowego 95 lub – wprowadzonego wspomnianą ustawą – świadectwa kwalifikacji zawodowej.

Kursy dla kierowców zawodowych – czym kierować się przy wyborze?

Osoby zainteresowane pracą w transporcie będą musiały najpierw odbyć kurs prawa jazdy na samochód ciężarowy (kategoria C). Dla rozpoczynających karierę zawodową przeznaczone są szkolenia kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Bardziej doświadczeni kierowcy, posiadający kwalifikacje C/CE lub D/DE, którzy pragną rozszerzyć kompetencje, mają możliwość odbycia kursów kwalifikacji wstępnej uzupełniającej i uzupełniającej przyspieszonej. Niezależnie od stażu za kółkiem, warto też skorzystać z oferty jazd doszkalających – pozwolą zdobyć nowe umiejętności i lepiej zarabiać.

Ponadto każdy kierowca zawodowy zobowiązany jest do odbycia szkoleń okresowych co 5 lat, a osoby zainteresowane przewożeniem towarów niebezpiecznych, muszą zaliczyć kurs ADR, uprawniający m.in. do przewozu benzyny i oleju napędowego. Jak widać  wymagania wobec kierowców, pracujących w transporcie są wysokie, ale zdobycie dodatkowych kompetencji otwiera nowe możliwości i zdecydowanie warte jest wysiłku.

 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy