Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii B?
Na prawo jazdy kategorii B większość osób decyduje się ze względu na możliwość prowadzenia samochodu osobowego. Tymczasem nie są to jedyne uprawniania, które zdobywa się wraz z odebraniem tego dokumentu. Lista pojazdów, którymi można kierować, jest znacznie dłuższa, z czego do części z nich pozwolenie otrzymuje się po upływie czasu od przyznania tego prawa.
Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B?
Prawo jazdy kategorii B uprawnia swojego posiadacza do kierowania kilkoma pojazdami. Najczęściej jest wykorzystywane do prowadzenia:
samochodów osobowych,
samochodów dostawczych,
lekkich ciężarówek o masie poniżej 3,5 tony.
Do tego osoba, która ukończyła kurs kategorii B, do każdego z tych pojazdów może przymocować przyczepę lekką. Co ważne, uprawnienia do samochodów osobowych obejmują zarówno maszyny o manualnej skrzyni biegów, jak i automatycznej. Obecnie można zdawać egzamin na samochodach automatycznych, ale wtedy dokument nie upoważnia do prowadzenia żadnych pojazdów, które nie mają ręcznego systemu.
Przeczytaj również: Rodzaje uprawnień na wózki widłowe
Prawo jazdy kategorii B upoważnia do prowadzenia pojazdów, które nie są samochodami. Są to:
traktory,
quady,
pojazdy wielobieżne.
Oprócz tego osoba posiadająca takie uprawnienia może korzystać z motocykli, których pojemność silnika nie przekracza 125 centymetrów kwadratowych. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że taka możliwość pojawia się z czasem, bo dopiero po upływie 3 lat od wydania dokumentu. Liczy się tutaj konkretnie data odebrania, a nie zdania egzaminu, bo on sam nie wystarczy, żeby kierować pojazdami. Na wszystkie inne samochodu i maszyny trzeba mieć prawo jazdy odpowiedniej kategorii.
Przeczytaj również: Jak przebiega egzamin praktyczny na prawo jazdy?
O czym warto pamiętać po zdaniu prawa jazdy kat. B?
Zdanie egzaminu na prawo jazd kategorii B nie upoważnia jeszcze do prowadzenia wyżej wymienionych pojazdów. Specjaliści z firmy Ośrodka Nauki Jazdy Iwona przypominają, że za kierownicą samochody można legalnie siąść dopiero po odebraniu fizycznej kopii prawa jazdy. Wtedy dokument staje się ważny i zaczyna obowiązywać. Egzaminu nie można zdać przed ukończeniem kursu. Składa się on z części teoretycznej i 30 godzin jazd. Zapisanie się na niego jest nie tylko obowiązkowe, ale także niezbędne do nauczenia się prowadzenia pojazdu zgodnie z przepisami. Jazda bez uprawnień każdorazowo jest złamaniem przepisów.
Przeczytaj również: Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana