Kto może uczyć się w policealnej szkole medycznej?
Medyczne szkoły policealne to alternatywa dla medycznych uczelni wyższych. Zapewniają słuchaczom wykształcenie zawodowe, dzięki któremu po ukończeniu wybranego kursu mogą zdobyć ciekawą i dobrze płatną pracę w sektorze medycznym. Ale kto dokładnie może uczyć się w policealnej szkole medycznej? Z tego artykułu dowiesz się, jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać uczniem policealnej szkoły medycznej i co można po niej robić.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc zostać uczniem policealnej szkoły medycznej?
Aby móc ubiegać się o przyjęcie do policealnej szkoły medycznej, kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat oraz posiadać wykształcenie średnie. Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż nie trzeba mieć zdanej matury. Osoba chcąca rozpocząć kształcenie zawodowe w policealnej szkole medycznej takiej jak np. Pomorska Medyczna Szkoła Policealna musi dostarczyć do jej sekretariatu komplet wymaganych dokumentów. Jest to zazwyczaj:
• wypełniony wniosek o przyjęcie do takiej szkoły,
• świadectwo ukończenia szkoły średniej,
• wyniki badania ALAT i ASPAT oraz morfologii,
• RTG klatki piersiowej,
• wyniki ogólnego badania moczu,
• dowód osobisty do wglądu.
Jeśli kandydat składa dokumenty na kierunek opiekuna medycznego, asystentki bądź higienistki stomatologicznej, wymagane jest również świadectwo szczepienia przeciw WZW B. Konieczne jest także dostarczenie 3 sztuk zdjęć legitymacyjnych.
Zalety publicznych policealnych szkół medycznych
Istnieją dwa rodzaje policealnych szkół medycznych w Polsce: publiczne i prywatne. Publiczne szkoły medyczne są finansowane przez rząd i zazwyczaj nauka w nich jest całkowicie darmowa. W takich szkołach uczniowie mogą przygotowywać się do wykonywania takich zawodów jak: asystentka lub higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, opiekun w Domu Pomocy Społecznej, opiekunka środowiskowa, opiekunka dziecięca, terapeuta zajęciowy, technik masażysta, technik usług kosmetycznych, technik sterylizacji medycznej lub podolog. W zależności od wybranego kierunku kształcenie trwa od 1 roku do 2,5 lat. Po tym czasie można już wykonywać wybrany zawód medyczny.
Policealne szkoły medyczne zapewniają naukę w różnych trybach: stacjonarnym, dziennym i zaocznym. Dzięki temu bez problemu można pogodzić naukę z innymi obowiązkami zawodowymi lub rodzinnymi. Uczniami takich placówek mogą zostać więc zarówno świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich, jak i osoby dorosłe, które chcą zdobyć nowe kompetencje lub zmienić wykonywany dotychczas zawód.
Wielką zaletą policealnych szkół medycznych są również staże zawodowe, w których muszą brać udział wszyscy uczniowie. Są one prowadzone w placówkach medycznych współpracujących z daną szkołą. Dzięki nim uczniowie zyskują umiejętności i doświadczenie niezbędne do profesjonalnego wykonywania wybranego zawodu medycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana