Materiał Partnera

Które języki zaliczamy do najtrudniejszych na świecie?

Które języki zaliczamy do najtrudniejszych na świecie?

Język polski znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków świata. Złożona gramatyka, ortografia, charakterystyczna wymowa, rozbudowany system odmiany wyrazów oraz ilość wyjątków od oczywistych reguł – to tylko niektóre z powodów, dla których tak trudno jest ten język opanować. Jednak z perspektywy osób, których językiem ojczystym jest język polski, które języki świata są najtrudniejsze i dlaczego? Odpowiadamy!

Języki azjatyckie – język chiński, japoński oraz mandaryński

Znakiem rozpoznawczym tych języków, które zgodnie uznawane są za najtrudniejsze języki świata, jest logograficzny system pisma obejmujący kilkadziesiąt tysięcy znaków. To jednak nie wszystko, ponieważ przez nieoczywiste relacje między mową a słowem pisanym i fakt, że są to języki tonalne, w zależności od wymowy (której sposobów jest kilka), słowa mogą mieć całkowicie inne znaczenie. Problemem jest także honoryfikacja, czyli zwracanie się do osoby o wyższym statusie społecznym zmienioną formą gramatyczną i innym słownictwem. Co więcej, w języku japońskim funkcjonują trzy niezależne systemy alfabetu, a płynne posługiwanie się tym językiem wymaga znajomości każdego z nich.

Język łaciński

Jak tłumaczy ekspert ze szkoły języków obcych Language Pro-Expert, język łaciński jest językiem martwym, co oznacza, że nie funkcjonuje już nigdzie na świecie jako język rodzimy. Nie sposób więc usłyszeć go w codziennych sytuacjach, natomiast można się z nim zetknąć w większości dziedzictwa kulturowego dawnej Europy, medycynie i jej pochodnych, prawie czy archeologii. Ponadto na stopień trudności łaciny ma wpływ spora ilość skomplikowanych zasad gramatycznych czy znajome z języka polskiego deklinacje.

Język rosyjski oraz język ukraiński

Wbrew pozorom nauka języka rosyjskiego czy ukraińskiego wielu Polakom może sprawiać trudność, choć tak jak język polski należą one do rodziny języków słowiańskich. Istnieje wiele podobieństw w samym brzmieniu wyrazów, jednak w języku rosyjskim oraz ukraińskim funkcjonuje całkowicie obcy alfabet – cyrylica. Do tego energiczny akcent, charakterystyczne zaciąganie czy skomplikowana gramatyka.

Język islandzki i język węgierski

Te dwa języki, podobnie jak języki azjatyckie, często królują w rankingach najtrudniejszych języków świata. Charakteryzuje je wysoka odporność na zapożyczenia, skomplikowany system gramatyczny czy archaiczne słownictwo. Co ciekawe, język węgierski należy do grupy języków ugrofińskich i wymaga intensywnej nauki ze względu na nienaturalną wymowę, oraz, tak jak język islandzki –  cechują go wyjątkowo długie wyrazy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy