Od czego zacząć naukę gry na gitarze?

Od czego zacząć naukę gry na gitarze?

Zapewne wielu z nas miało taki moment w życiu, że chciało nauczyć się grać na gitarze. Umiejętność jednoczesnego wciskania i szarpania strun sprawia, że nauka gry może wydawać się czymś skomplikowanym. Jednak odpowiednie podejście i sprzęt może sprawić, że nauka stanie się czymś całkiem naturalnym. Chcesz nauczyć się grać na gitarze? Podpowiadamy, jak zacząć naukę, by nie zniechęcić się już na początku.

Czy nauka gry na gitarze jest trudna?

Nauka muzyki na nowym instrumencie może wydawać się trudna. Ważne jest, by się do niej odpowiednio przygotować. Inaczej wygląda nauka gry na gitarze klasycznej, inaczej nauka gry na gitarze elektrycznej. Podczas uczenia się gry z pewnością będą bolały nas dłonie i palce, a rytm będzie się gubić. Zanim płynnie nauczymy się zmieniać akordy, może minąć nawet pół roku.

Mimo trudności nie poddawajmy się od razu, gdyż gra na gitarze może stać się dla nas wspaniałą zabawą lub pasją na całe życie. Wystarczy, że poświęcimy jej trochę naszego wolnego czasu i cierpliwości, a efekty pojawią się szybciej, niż się tego spodziewamy.

Jak zacząć naukę gry na gitarze?

Rozpoczynając naukę gry na gitarze, pierwsze co musimy wiedzieć, to sposób, w jaki zbudowana jest gitara. Z pewnością każdy z nas wie, jak wyglądają struny i gdzie się znajdują. Żeby zacząć grać, musimy najpierw nastroić swoją gitarę, by wydawała odpowiednie dźwięki. Gdy gitara jest nienastrojona, wówczas struny wydają zły dźwięk, a my w ten sposób możemy niechcący popsuć swój słuch.

Nauka gry na gitarze dla początkujących obejmuje także właściwe trzymanie gitary. Jeżeli jesteśmy praworęczni, prawa ręka będzie służyła nam do bicia strun, natomiast lewa do ich kontrolowania. W tym przypadku nasza prawa ręka powinna być swobodnie oparta o gitarę. W tym czasie gryf powinien być trzymany w lewej ręce, natomiast kciuk powinien znajdować się z tyłu, tak by cztery palce znajdowały się na strunach.

Podczas gry na gitarze bardzo ważne jest właściwe uderzanie w struny. Na początku nauki możemy wykorzystać do tego specjalną kostkę, która ułatwi nam tą czynność. Nauczenie się prawidłowego bicia w struny jest niezwykle istotne, gdyż bardzo trudno jest pozbyć się późniejszego niewłaściwego nawyku.

Ucząc się gry na gitarze, powinniśmy też wcześniej poznać kilka podstawowych akordów gitarowych, gdyż pozwolą nam one na większą swobodę przy uczeniu się nowych piosenek. Gdy poznamy chwyty gitarowe, będziemy mogli zagrać praktycznie każdy utwór w formie akompaniamentu.

Ile trwa nauka gry na gitarze?

Wiele osób zastanawia się, kiedy zobaczy pierwsze efekty związane z nauką gry na gitarze. Jest to zależne od wielu aspektów, takich jak regularności ćwiczeń, zaangażowania oraz w pewnej mierze również talentu. Tak naprawdę pierwsze efekty możemy zobaczyć już po kliku tygodniach. Przy odrobinie chęci po mniej więcej pół roku będziemy mogli grać także akordami.

Musimy pamiętać o tym, by na samym początku nauki porządnie wytrenować mięśnie naszych palców. Możemy nauczyć się tego sami, lub z pomocą nauczyciela, do którego możemy zapisać się na lekcje. By sprawnie grać na gitarze, wystarczy jedna lub dwie lekcje w tygodniu oraz ćwiczenia w domu. Jeśli nie mamy czasu na regularne spotkania z nauczycielem, możemy zapisać się na naukę gry na gitarze online. W domu powinniśmy ćwiczyć przez około godzinę. Nie mniej ważna jest także regularność gry. Jako początkujący gracze powinniśmy mieć kontakt z gitarą przynajmniej trzy razy w tygodniu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy