Materiał Partnera

Wspieranie rozwoju dzieci poprzez wykorzystanie arteterapii i bajkoterapii 

Wspieranie rozwoju dzieci poprzez wykorzystanie arteterapii i bajkoterapii 

Praca pedagoga z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Musi on ciągle poszukiwać sposobów na przekazywanie wiedzy oraz radzenie sobie z dziećmi. Często problemy małych podopiecznych wymagają niekonwencjonalnych rozwiązań, które pomogą im się otworzyć i zapanować nad emocjami. Jedną z opcji jest wprowadzenie do grupy arteterapii i bajkoterapii. Jak to zrobić i na czym dokładnie polegają? 

Na czym polega arteterapia? 

Arteterapia to inaczej wykorzystania sztuki w celach diagnostycznych i terapeutycznych. Nie trzeba do nich wielkich środków finansowych, na początek wystarczą kartka i kredki. Z kolei dla starszych przedszkolaków można przygotować zajęcia ceramiczne czy muzykoterapię. Ćwiczenia należy dobierać tak, by podczas spotkania dziecko mogło: wyrazić swoje potrzeby, emocje konflikty. Powinno także czuć, że jest akceptowane i nieoceniane. Tego typu zajęcia, organizowane cyklicznie, pomagają w pokonywaniu lęków, pobudzają wyobraźnię, a także wzmacniają wiarę we własne umiejętności. 

Podstawowe informacje na temat bajkoterapii

Choć najważniejszą częścią bajki jest morał, nie służą one tylko uczeniu. Dzieci powinny się identyfikować z bohaterami, odnaleźć w nich cząstkę siebie. Zadaniem bajki jest także przedstawić dziecku emocje — w końcu królewny i rycerze też je odczuwają. Bajki terapeutyczne budują wiarę w siebie, we własne możliwości w przezwyciężeniu trudności. Podczas zajęć, dobiera się je adekwatnie do sytuacji dzieci. Chodzi o to, by  mogły się z nimi utożsamić i obniżyć lęk związany z codziennymi problemami. 

A skąd wiedzieć, jak bajka będzie odpowiednia? Jak dobrać ją do poziomu i problemów w grupie? Tego oraz tajników arteterapii można dowiedzieć się na szkoleniach organizowanych przez Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Supernauczyciel. 

Dlaczego warto korzystać z nietypowych form terapii? 

W dzisiejszym świecie dzieci muszą się mierzyć z wieloma problemami, często zupełnie innymi niż ich rodzice. Mogą skrywać w sobie negatywne emocje i przypominać tykającą bombę, która może wybuchnąć w każdej chwili. Tego typu terapie pomagają dziecku oswoić się ze swoimi przeżyciami, a także pokazać sposoby na radzenie sobie z nimi. Zajęcia angażujące wyobraźnię dziecka są bardziej zajmujące, co może okazać się nieocenione w przypadku dzieci z ADHD. Poleca się je dla podopiecznych w każdym wieku, jednak najlepiej sprawdzą się w przedszkolach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy